Pływanie niemowląt – od kiedy?

Z dzieckiem na pływalnie

Ponieważ nasz najstarszy syn miał spore problemy z otyłością, postanowiliśmy zapobiec takim problemom w przypadku dwójki pozostałych dzieci. Jedną z aktywności jakich uczyliśmy je od najmłodszych lat było pływanie. Podobno zacząć pływać może już dziecko w wieku dwóch miesięcy, my jednak nie byliśmy do tego przekonani dlatego Emilka zaczęła chodzić na basen mając 4 lata, w tym samym basenie byli także rodzice z 2 – 3 miesięcznymi dziećmi, które rzeczywiście w wodzie czuły się doskonale, dlatego w przypadku Aleksandry nauka pływania zaczęła się gdy miała ona 4 miesiące.

Prawdą jest, że takie małe trzy miesięczne dziecko doskonale czuje się w środowisku wodnym, prawdą jest też to, że niemowlaki przy zanurzaniu nie otwierają ust, co znacznie ułatwia zabawę w wodzie.

Decydując się na pływanie z takim małym dzieckiem rodzice powinni mieć jednak świadomość, że to ich czeka prawdziwa nauka. Muszą się bowiem nauczyć jak odpowiednio trzymać dziecko podczas takiej nauki, czy co zrobić w razie gdyby zakrztusiło się ono wodą.