Bezpieczeństwo w kolarstwie

Nie da się ukryć, że na polskich drogach jest coraz więcej samochodów. Nic też nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miałoby się to zmienić. Jest to na tyle szybki i komfortowy środek transportu, że obecnie samochód znajduje się w niemal każdym gospodarstwie domowym.

Weźmy tutaj jednak pod uwagę, że i do wypadków na drogach dochodzi coraz częściej. Nawet pomimo tego, że nowoczesne samochody posiadają dziś bardzo wiele systemów, które mają przed nimi chronić. Wyeliminować ich się jednak nie da. Niestety zdarza się coraz częściej, że uczestniczą w ich rowerzyści. Jak zatem zminimalizować ryzyko takich wypadków oraz co zrobić, aby kolarz miał większe szanse na to, by z takiego wypadku wyjść cało?

Dzieci w kaskach to coraz częstszy widok.

Kaski

W pierwszej kolejności uwagę zwrócić trzeba rzecz jasna na kaski. Każdy, kto porusza się na rowerze, w taki kask powinien być uzbrojony. Szczególnie pomyśleć o takim zabezpieczeniu głowy muszą ci, którzy wyruszają w trasy poza tereny miejskie, gdzie auta poruszają się ze znacznie większą prędkością, a sami rowerzyści mogą być mało widoczni. Warto więc zainwestować w dobry kask. Na pewno jest on bowiem warto o wiele mniej od naszego zdrowia czy tym bardziej życia.

Odblaski

Do wypadków bardzo często dochodzi dlatego, że rowerzyści są mało widoczni. Szczególnie zagrożenie występuje tutaj, kiedy zapada zmrok lub wręcz przeciwnie o świcie. Na pewno warto więc uzbroić się w odblaskową kamizelkę. Dodatkowo sporym plusem może być też rowerowa koszulka. Jeżeli mielibyśmy coś polecić, wskazalibyśmy tutaj na kolorowe i modne koszulki am-cycling stylish cycling jerseys. W związku z tym, że są one niezwykle barwne, przyciągają wzrok kierowców, co przekłada się na to, że taki kolarz jest o wiele lepiej widoczny.

Na koniec dodajmy jednak, że nic nie zastąpi zdrowego rozsądku. Tak dotyczy to rowerzystów, jak i samych kierowców, którzy niestety bardzo często nie dostosowują prędkości do panujących na drodze warunków. Niekiedy nie warto się spieszyć. Może to uratować życie kogoś lub swoje.