Kruszywo keramzytowe, czyli prościej mówiąc keramzyt jest materiałem całkowicie naturalnym, a przez to przyjaznym do stosowania w środowisku naturalnym- na przykład w naszych ogrodach czy przy wznoszeniu budynków mieszkalnych. Ten porowaty materiał produkowany jest przez takie przedsiębiorstwa jak Leca® KERAMZYT ze złóż gleby ilastej- takiej, którą pozyskuje się także z terenów znajdujących się w Polsce.
Przygotowany surowiec podlega specjalnej obróbce termicznej. Wypala się go w specjalnie do tego celu przygotowanych piecach, w których temperatura wynosi około 1200 stopni. Poprzez proces wypalania skała staje się lekka, napowietrzona, porowata, a także finalnie przyjmuje formę kulek o nieregularnych kształtach zyskując ciepły odcień brązu. Leca® KERAMZYT oferuje keramzyt workowany jak i sprzedawany w formie sypkiej. To także wybór specjalnie wyselekcjonowanego kruszywa pod konkretne zastosowanie, a także możliwość zakupu keramzytu dodatkowo pokrywanego specjalną warstwą ceramiczną- czyli w wersji dodatkowo impregnowanej. Można więc idealnie dopasować parametry tego materiału do celu, jaki się chce zrealizować w swojej inwestycji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat keramzytu?
Materiał całkowicie niepalny i obojętny biologicznie
Wśród wielu zalet kruszywa keramzytowego bez wątpienia jedną z najbardziej istotnych jest to, że jest ono bardzo wytrzymałe. W przypadku użycia go w taki sposób, aby możliwe było jego odzyskanie po upływie czasu- z powodzeniem można go wykorzystać powtórnie. W dużej mierze wynika to z faktu, że keramzyt nie niszczeje pod wpływem działania wody. Jest w stanie przyjmować ją w swoją strukturę ze względu na zdolność kapilarnego podciągania wilgoci, ale też powoli ją oddaje pozostając w niezmienionej formie.
Keramzyt jest obojętny biologicznie, nie poddaje się działaniu żadnych patogenów. Nie będzie przyczynią rozprzestrzeniania się chorób grzybowych, bakteryjnych czy wirusowych. Jest bardzo lekki, ale też ma zdolność akumulacji ciepła. Wszystko przez swoją wyjątkowo porowatą strukturę.
Gdzie takie właściwości są szczególnie ważne?
Wszystkie te cechy wyróżniające keramzyt sprawiają, że idealnie nadaje się do wielu zastosowań. Bardzo często wykorzystuje się go w ogrodnictwie pod uprawę roślin, do wykonywania mieszanek glebowych, przygotowywania gruntów, odwodnień i specjalnych warstw drenażowych.
Często stosuje się go także w budowlance. Można z jego wykorzystaniem przygotować ciepłą posadzkę osadzoną bezpośrednio na gruncie, można nim też ocieplać stropy, ściany i piwnice. Idealnie nadaje się do wykonywania betonów, które mają znacznie lżejszą strukturę i nie generują dodatkowego obciążenia.
Najnowsze komentarze